Ano daně se platí všude …

neděle 6. březen 2011 12:43

Pojďme se vrátit v čase úplně na začátek do porevoluční doby.

lidé vyvolávali hesla typu „nebudeme jako oni“. Co to v tento okamžik znamenalo, s určitostí vědělo jen pár zúčastněných osob, kteří si na základě komunistických kontaktů, rozjeli v této zemi vlastní byznys, založený na nekonečném vykořisťování lidí. Pokladna se rozkradla a zaměstnalo se spousty neschopných kamarádů. Ne, že nebudeme jako „oni“.  Ale my se stali horšími. Založili jsme nová ministerstva a zatížili tak státní pokladnu na dalších x let takovým způsobem, že dnes na nás dolehla první část zodpovědnosti (za druhé) a na naše děti dopadne část druhá – větší.

Vezměme si takový krásný příklad v zadlužování naší ČR. Spořící vláda, nebo rozhazovačná vláda = VÝSLEDEK – 140 mld. Z tohoto jasně plyne, že je jedno co kdo říká, ale důležité je – co kdo koná. Zeptáte se „ a jak na to“ jednoduše –  snížit počty zaměstnaných lidí ve státní správě, zvýšit tlak na „naše peníze“ které jsou nadarmo vyhazovány z pokladny v neprůhledných výběrových řízeních a hlavně - zvýšit příjmy do státní pokladny.

Vlády Nám pořád říkají, kde chtějí ušetřit a proč, ale nikdo nám neříká, jak zvýšit finanční toky do státní poklady. Jsem přesvědčený, že cesta z tohoto bludného kruhu je možná tak, že lidé dostanou větší svobodu ve svém rozhodování o budoucnosti (tak jak to je ve vyspělých zemích).

Pro příklad: 100 000,- (Váš hrubý příjem), 19 270,- soc. pojištěni (platí zaměstnavatel (26% hrubé mzdy)), 6 630,- zdrav. Pojištění (zaměstnavatel (9% hrubé mzdy)), 103,- povinné úrazové pojištěni (0.14% hrubé mzdy). Tyto položky za Vás musí státu odevzdat zaměstnavatel!!

73 997,- (Hrubá mzda zaměstnance (údaj na výplatní pásce)), 5 920,- soc. pojištěni (zaměstnanec 8% z hrubé mzdy), 3 320,- zdrav. Pojištěni (zaměstnanec 4,5% z hrubé mzdy)

64 747,- Základ daně, 20 719,- Daň z příjmu max. 32%, 44 028,- Čistá mzda k výplatě. Sazba přímých daní 56%.

Vezměme si tedy současnou chystanou reformu, která má mít za výsledek na straně jedné (dle slov současné vládní koalice) snížení pojistného o 30 miliard pro lidi tak, aby na straně druhé se peníze vrátily na zvýšeném DPH (60 miliard). Takováto reforma je výsměchem lidem této země a takto přerozdělené finance - nezlobte se na mne – nejsou reformou!!

Bojujme tedy za svobodné rozhodnutí a Ano snižme pojistné, ale tak, aby si lidé sami mohli rozhodnout, jak se svými penězi v budoucnu naloží. Volba mezi vysokými daněmi a úpisem spoření do fondů není tou správnou svobodnou cestou.

Ve skutečnosti se musí snížit daně a srovnat je v průměru na 15%. Musí se rozhýbat ekonomika a ne ji touto cestou zastavit (Jak mají lidé utrácet své peníze a jak mají firmy brát nové zaměstnance). Je potřeba dát lidem svobodu v množnosti platit státu nižší daně a sociální pojistné (Pochopitelně si pak každý musí uvědomit, že bude mít nižší důchod od státu, a pro lepší důchod bude muset mít své vlastní našetřené zdroje).

Pavel Kopecký

Pavel Kopecký

Pavel Kopecký

Rád bych zde glosoval dění ve společnosti. Chtěl bych dát do blogu svůj ekonomický a filozofický pohled na současný a hlavně budoucí vývoj ve společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora